Yazılar

Pilates ve Faydaları

Joseph Pilates tarafından geliştirilen Pilatesin 100 yıllık bir geçmişi vardır. Çocukluğunu astım ve romatizma gibi hastalıklarla boğuşarak geçiren Joseph Pilates, tüm sorunlarına rağmen vücut geliştirmeye büyük ilgi duymuş, boksörlük ve koruma eğitmenliği yapmıştır. Doğu formunda egzersizler üzerinde çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını fizyoloji ve hareket bilimleriyle birleştirerek Pilates metodunu oluşturmuştur. Pilates kendi metodunu kontroloji olarak adlandırmıştır. Birinci Dünya Savaşı kamplarında hastabakıcı olarak çalışmış ve buradaki askerlere kendi geliştirdiği teknikleri öğretmiştir. Geliştirdiği ve modern egzersiz ekipmanlarının öncüsü olan ekipmanlarla yatan hastalara yatakta egzersiz yapma imkânı sağlamıştır. Bu şekilde hastaların yaralı dokularının sabit kalması sağlanarak yatak istirahatı döneminde kendi kendini mobilize etme, kaslarını kuvvetlendirme ve bu sayede fiziksel uygunluk düzeyini koruyabilme olanakları oluşturulmuştur. Bir grip salgınında İngiltere'de pek çok kişi hayatını kaybederken, kampta yaşayanların hiç etkilenmemesi üzerine "pilates" tanınmaya başlamıştır. Kendi tekniğini geliştiren Pilates, 1926'da Amerika'ya göç etmiş ve New York'ta bir stüdyo açmıştır. Joseph Pilates "10 seansta farkı hissedecek, 20.'de farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız" diyor.

Son zamanlarda oldukça popülerleşen pilates düzenli olarak yapanlara, başka sporların sağlayamayacağı pek çok faydayı sağlayan bir egzersizdir. İşte pilatesin faydaları:

1. Kaslarınızın mükemmelleşmesini sağlar

Eğer uzun ve yağsız bir görünüme ve güçlü bir gövdeye sahip olmak istiyor ve bu sırada kaslarınızın fazla şişmesini de istemiyorsanız, pilates tam da aradığınız egzersizdir. Profesyonel dansçıların ve jimnastikçilerin bu sporu tercih etmesinin sebebi budur.

2. Dengeleyici kasları güçlendirir

Standart bir egzersiz programıyla çalışmayan ama güçlendirilmesi son derece önemli olan dengeleyici kaslar, bu egzersiz şekliyle çalıştırılabilir ve güçlendirilebilirler. Ayrıca pilates, vücudunuz hakkındaki farkındalığınızı ve her pozisyondaki dengenizi artırır.

3. Hem zihne hem vücuda faydası olan ve bütün vücudu güçlendiren bir spordur

Pilates, sadece vücut için olan bir egzersiz değildir. Stresi, gerginliği atmanıza ve depresyonu yenmenize yardımcı olduğu gibi, zihninize de faydalıdır.

4. Pilates vücudunuzun çekirdeğini başka hiçbir egzersizin yapamadığı kadar güçlendirir

Abdominal bölgedeki, abdominal bölgenin etrafındaki ve sırttaki çekirdek denilen kasları hiçbir egzersizin yapamadığı kadar güçlendirir.

5. Sizi gelecek zamanda yaşayacağınız yaralanmalardan korur

Pilates kaslarınızı güçlendirdiği için, olası yaralanmalara karşı daha dayanıklı olmanızı sağlar.

6. Vücudunuz hakkında daha becerikli olmanızı sağlar

Pilatesin faydaları ileri yaştaki insanlarda belirgin bir şekilde görülür. İleri yaştakilerin eklem ağrıları ve kireçlenme gibi şikayetlerinin oluşması pilatesle önlenebilir. Her alanda olduğu gibi pilates için de uzmanlardan yararlanmak ve herhangi bir aksi durumda doktorunuza danışmak esastır.

Kısaca Pilates …

  • Vücudu sıkılaştırır ve kaslarda aşırı şişme olmadan gelişim sağlar.
  • Stresi alır, gerginliği atmanızı sağlar ve enerjinizi yükseltir
  • Duruşu düzeltir.
  • Daha güçlü ve esnek bir omurgaya sahip olmanızı sağlar.
  • Eklemlerin hareket edebilirliğini arttırır.
  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Nöromüsküler koordinasyonunuzu arttırır.
  • Fazla çalışmaktan dolayı yaralanmış kaslarınızı düzeltir
  • Kuvvetinizin, hareketliliğinizin ve atikliğinizin artmasını sağlar.
  • Vücudunuzun görünümünü ve hissini iyileştirir.