Yazılar

Pilates Hakkında Merak Edilenler

Tüm kasları çalıştıran sihirli hareketler bütünü Pilates hakkında merak edilen soruların cevapları

Madonna, Sarah JessicaParker, Hugh Grant, Julia Roberts gibi ünlülerin ortak özelliği pilates yaparak sıkı bir vücuda sahip olmaları. 20. yüzyılın başında bulunan pilates egzersizleri bugün dünyanın her yerinde uygulanıyor. Düzenli yapıldığında vücuttaki kasları sıkılaştırıyor, kemik erimesinin önüne geçiyor, kondisyonu artırıyor. Üstelik 20 dersten sonra ayak bileğinizin bile inceldiğini fark ediyorsunuz.

Pilates nedir?

Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır.

Pilatesi kim buldu?

Yunan asıllı Alman Joseph Pilates tarafından 20. yüzyılın başında bulundu. Kayak, jimnastik, dalgıçlık, boks gibi pek çok egzersize ilgi duyan Pilates Birinci Dünya Savaşı sonrasında yaralı insanların rehabilitasyonunda çalıştı ve onları iyileştirmek için seri hareketler geliştirdi. Joseph Pilates 500 belirli egzersiz tasarladı. Hareketler akıcıydı ve nefes, kontrol ve konsantrasyonla birleştirilmişti. Çünkü zihinsel ve fiziksel sağlığın birbiri için gerekli olduğunu düşünüyordu. Sonra bu eğitimi gittiği her yere götürdü. Hatta eşiyle birlikte New York’ta bir eğitim stüdyosu açtı.

Pilates nasıl yapılır?

Pilates minder üzerinde yapılabilecegi gibi yine pilates için geliştirilmiş özel ekipmanlar ile de yapılabilir. Aletli pilates ekipmanları cadillac, reformer, chair, barrel, trapez, spine corrector gibi cihazlardır. Gerek aletli pilates gerekse mat pilates yaparken, kesinlikle gözardı etmemeniz gereken konu uzman bir eğitmen gözetiminde çalışmanızdır. Pilates dvd ya da cd izleyerek yapılabilecek bir egzersiz programı değildir.

Yararları nedir?

Antrenör Devrani Korkmaz pilatesin faydalarını şöyle sıralıyor:

  • Nefesinizi kontrol etmenizi sağlar
  • Kemik erimesi riskini azaltır
  • Daha sıkı, güçlü ve esnek kaslara sahip olmanızı sağlar
  • Duruş bozukluklarının ve omurga problemlerinin (lordoz, kifoz, skolyoz, bel fıtığı vb.) giderilmesinde etkilidir.

Kimler yapabilir?

Pilatesi genç yaşlı, kadın erkek herkes yapabilir. Bel fıtığı ve omurga problemleri pilates yapmaya bir engel değildir. Devrani Korkmaz bu tip hastalıkları olan bireylerin doktorlarına da danışarak , uzman bir antrenör eşliğinde çalışmaları gerektiğini vurguluyor.

Pilates ne kadar süre yapılır?

Pilates yaşam kalitesini yükselten bir egzersiz programıdır. Pilatesi hayatınız boyunca yapabilirsiniz. Devrani Korkmaz dönemsel hedefler koyarak egzersiz yapmak yerine, sağlıklı bir yaşam hedefi ile pilatesi yaşamınızın bir parçası haline getirmenizi öneriyor.

Pilates hangi kasları çalıştırır?

Pilates başta core bölgesi denilen karın kasları olmak üzere vücudunuzun bütün kaslarını çalıştırır. Öyle ki, düzenli pilatesle ayak bileğinizin bile inceldiğini görebilirsiniz. Uzmanlar ayak parmaklarındaki kasların bile pilates ile çalıştığını söylüyor.

Uzun süre pilates yapılıp da bırakıldığında ne olur?

Pilates eğitmeni Devrani Korkmaz’a göre: pilates sadece yüzeydeki kasları değil derinlemesine tüm kasları çalıştırdığı için, vücuttaki gerileme yapılan süre ile doğru orantılıdır.. Egzersize uzun süre ara verildiğinde esneklikte ve güçte gerileme görülecektir.

Pilates yapılarak sıkı bir vücuda ne kadar sürede ulaşılır?

Pilates ortalama bir saat olarak, haftada iki ya da üç kez yapılmalıdır. Düzenli yapıldığında 20 dersin sonunda etkileri ortaya çıkmaya başlar.

Pilates yapılarak yakılan kalori diğer sporlarla karşılaştırınca nedir?

Pilates eğitmeni Devrani Korkmaz, pilatesin vücudu sıkılaştırdığını, güçlendirdiğini ve bunlara paralel olarak da bazal metabolizma hızını (BMI) arttırdığını söylüyor. Bu daha fazla kalori yakmanız anlamına gelmektedir. Pilates egzersizlerini yaparken nabız çok yükselmediği için vücut yağ yakımı gerçekleştirmez. Dersin seviyesine bağlı olarak yaklaşık 450 kalori yakılabilir. Pilates programlarınızı kardiyo çalışmaları ile destekleyerek çok daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.